אומדן תקציבי

אומדן תקציבי

החלטתם לקחת את העניינים לידיים ולבנות לעצמכם את הבית שתמיד חלמתם עליו? לבניית בית פרטי ישנם יתרונות רבים, ובניהם, האפשרות לעצב את ביתכם בהתאם לאהבותיכם ונטיותיהם. יחד עם זאת, מדובר בפרויקט מורכב הכרוך בהשקעת משאבים רבים – רגשיים, נפשיים, פיזיים וכלכליים.

אחד האתגרים הגדולים ביותר במסגרת פרויקט בניה פרטית הינו הפקת אומדן תקציבי. אם כן, מהו אומדן תקציבי לבניית בית פרטי וכיצד תצליחו להפיק אומדן שיהיה מציאותי ולא מופרך שעליו תוכלו להתבסס?

כמה זה עולה לנו?

שאלת השאלות שעליכם להשיב עליה עוד לפני שתחלו לבנות את ביתכם היא כמה זה יעלה לכם. זוהי השאלה הראשונה – השאלה התקציבית.

בניית בית כרוכה מן הסתם בהוצאות רבות מן הסתם והחוכמה היא לדעת להעריך את עלות הבנייה וההוצאות עוד לפני תחילת הבנייה, כדי לדעת להיערך בהתאם ובמקרים מסוימים לנסות ולבצע שינויים עוד בשלב התכנון על מנת להתאים את ההוצאות העתידיות לתקציב שברשותכם.

מהם האתגרים העומדים בפניכם בהפקת אומדן תקציבי לבית פרטי?

הפן המקצועי

הפקת אומדן תקציבי היא עניין שבמומחיות. מי שיכול להפיק ולעצב אומדן תקציבי שיתכתב עם המציאות ויהיה מבוסס ונכון חייב להבין את תחום הבנייה על בוריו ולהיות מודע לכל הדקויות והניואנסים של בניית מבנים בישראל. לשם קביעת אומדן תקציבי לבית פרטי יש צורך בידע, בכלים, במיומנויות ובניסיון. רק אלה יאפשרו הערכה נאמנה למציאות וישימה. מפקח בנייה מנוסה יוכל להפיק עבורכם אומדן תקציבי מבוסס על ניתוח נתונים ועל ידע רלוונטי.

הסיכונים הפוטנציאליים

קל מאד להפיק אומדן תקציבי בלתי מדויק. תקציב בניית בית פרטי מורכב מכל כך הרבה משתנים ומרווח הטעויות הוא עצום, ודאי למי שאיננו מומחה בתחום הבניה ולא לקח חלק בהפקת פרויקטים של בניה. כך למשל, קיימת תופעה של הערכה בחסר, כלומר, נטייה לתמחר פריטים או עבודות מסוימות במחירים זולים מידיי ובכך שכרכם בהפסדכם – בהגיעכם לאותו שלב, תופתעו לגלות שהמחירים בפועל הם גבוהים יותר ממה שתמחרתם וכי לא נערכתם לסכומים אלה.

כאן באה לידי ביטוי המומחיות של מפקח הבניה אשר חי את השטח ומכיר את המחירים האמתיים של הפריטים והעבודות.
מפקח מקצועי ומנוסה, ידע לתמחר באומדן גם הוצאות שאינן נראות לעין בשלב זה, אך חשוב לקחת גם אותן בחשבון.

המורכבות בשלבי התהליך

הפקת אומדן תקציבי איננה קשורה רק לשלב הבניה. אנשים רבים מדי שביקשו לחסוך ובחרו לערוך בעצמם אומדן תקציבי ערכו עבודת מחקר משובחת והצליחו לחשוף בצורה מדויקת כמה יעלו השירותים השונים שיספקו אנשי המקצוע ומה התשלום הדרוש עבור חומרי הבנייה. 

הם השכילו לכסות את כל שלבי הבניה, אבל מה שלא ידעו היה עובדה חשובה במיוחד: ההוצאות הכרוכות בבניית בית פרטי בישראל אינן כוללות את שלב הבניה בלבד, אלא ישנו גם שלב קודם, חשוב ולא פחות יקר: שלב היזמות והתכנון. עובדה זו מהווה דוגמא ברורה למי שחושב שאפשר לחסוך ולערוך לבד, ללא עזרה מקצועית, אומדן תקציבי לבית פרטי. מדובר במלכודת מיותרת ונפוצה: אומדן תקציבי של בית פרטי איננו המקום הנכון לחסוך בו, ודאי ביחס לשאר מרכיבי ההוצאות הכרוכות בבניית בית פרטי באופן עצמאי. 

ניתן אף לומר בפה מלא כי ההשקעה הכספית המזערית בביצוע אומדן תקציבי מקצועי, בטלה בשישים ועשויה לחסוך לכם כסף רב, אך לא פחות חשוב, גם תמנע מכם עוגמת נפש מיותרת.

דינמיות

בניית אומדן תקציבי איננה פעולה חד פעמית וסופית. מדובר במסמך מקצועי ומקיף המכיל ערב רב של נתונים ואשר יש לעדכנו כל הזמן תוך כדי תנועה, ולשים לב להרבה מאד פרטים, גורמים ונתונים המשפיעים בכל רגע על תקצובו של הפרויקט.

הפתרון: להיעזר באיש המקצוע המתאים

כאמור, מפקח בניה חי את השטח ומכיר את עולם הבניה. הוא יוכל לפזר את הערפל שאולי אתם שרויים בו בכל הנוגע להוצאות הצפויות, ולחשוף בפניכם צדדים של התהליך שאולי לא הייתם ערים לקיומם. יש בכך גם יתרון נוסף: בשל הניסיון שצבר, מפקח בניה יוכל לשים את הפרוייקט בפרופורציות הנכונות, ומה שאולי נראה כמו תהליך קשה מדי לצליחה יהפוך לברור יותר ולניתן ליישום. משום כך, היעזרות במפקח בניה לטובת הפקת אומדן תקציבי לבניית הבית שלכם היא הצעד המתבקש והנכון עבורכם.

מדוע זו פעולה חשובה?

הפקת אומדן תקציבי לבניית בית פרטי היא חשובה ביותר בשל ההשלכות של פעילות בלתי מבוקרת. האומדן התקציבי הוא מעין מצפן, הוא הקברניט שמנווט את הספינה ונותן מסגרת פעולה שבתוכה ניתן לפעול מבלי להסתכן באופן מיותר. כדי להצליח לסיים את פרויקט הבנייה ולא להיתקע באמצע, עליכם לא רק להפיק אומדן תקציבי ולפעול לפיו, אלא נדרש מכם גם לעורכו באופן מקצועי ומבוסס, ולשם כך אתם זקוקים לעזרה מקצועית. כל טעות קטנה באומדן התקציבי עלולה להיות גדולה, ולכן חשוב מאד להיזהר.

אין מקום לטעויות

לתקציב בניה מבוקר וקפדני יש חשיבות רבה ושלל יתרונות. בשורה התחתונה, אומדן תקציבי שגוי משמעו פגיעה כלכלית ועצירת הפרויקט כולו. תקציב בניה הוא גורם מרכזי להצלחת פרויקט בניית הבית הפרטי שלכם והוא חייב להיות קיים, מקיף ואיכותי.

  • הבהרה חשובה
    הליך בניית בית הינו הליך דינאמי שעשוי להשתנות פעמים רבות במהלך הדרך בעקבות שינויים ברצונות הבונים או בעקבות אילוצים כאלה ואחרים. משום כך, אומדן תקציבי מעולם לא יהיה מדויק במאת האחוזים ותיתכן סטייה של כ10%.
    יחד עם זאת, כפי שהובהר לעיל, מפקח בניה מקצועי ידע לתמחר את ההוצאות והתוספות הללו כבר בשלב בניית האומדן.

Contact

צור קשר

השאירו פרטים ונציג יחזור אליכם בהקדם
050-810-1200
Lior@Liorgal.co.il
ריינס 8, ראשון לציון 75260
א'-ה': 08:00-19:00 | ו': 09:00-13:00

    עקבו אחרינו